Прес-центр

Екологія
26 вересня 2022, 08:00
Чергова перемога Адвокатського об’єднання «Екобезпека» та Громадської організації «ІРСП»: на Київщині зупинено діяльність підприємства-забрудника

Протягом вже понад 4 років жителі Переяслав-Хмельницького району Київської області потерпали від негативного впливу діяльності норкової ферми, яка створювала небезпечні умови для життя і здоров’я людей через нестерпний запах, забруднення атмосферного повітря, грантів, вод тощо.

Втративши довіру до державних інституцій, у пошуку способів захисту порушених прав на чисте і безпечне довкілля, жителі громади звернулися до Адвокатського об’єднання «Екобезпека».

У ході надання правової допомоги встановлено, що норкова ферма функціонує в порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та санітарно-епідеміологічного законодавства (питна вода не придатна для споживання людиною, у пробах повітря виявлено перевищення гранично допустимої концентрації забруднюючих речовин у 26 разів) та за відсутності висновку з оцінки впливу на довкілля.

Зважаючи на ці факти, Адвокатським об’єднанням «Екобезпека» в інтересах місцевих жителів подано адміністративний позов до норкової ферми про тимчасове зупинення діяльності.

Після трьох років відстоювання прав жителів громади на чисте і безпечне довкілля у судах усіх інстанцій, 20 вересня 2022 року своєю постановою Шостий апеляційний адміністративний суд залишив без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 травня 2021 року по справі № 640/17323/19, яким тимчасово зупинено діяльність норкової ферми в частині будь-якого використання норкової ферми, до моменту отримання товариством висновку з оцінки впливу на довкілля.

Саме активна, принципова позиція громади у поєднанні з кваліфікованим юридичним супроводом та завдяки співпраці Громадської організації «ІРСП» з науковими установами, дали можливість громадськості реалізувати на практиці положення Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» та зупинити діяльність підприємства, яким системно порушуються вимоги законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища.

На жаль, слід зауважити, що такі випадки не є поодинокими та наразі є сталою практика провадження діяльності підприємств у відсутність дозвільних документів. Наявність таких порушень обумовлена бездіяльністю і корумпованістю органів державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, яка призводить до безкарності та потурання протиправних дій суб’єктів господарювання.

Разом з тим, слід зауважити, що прийняті судові рішення та викладені висновки у постанові Верховного Суду від 04 травня 2022 року у цій справі мають велике практичне значення для формування судової практики у даній категорії справ.

Так, Верховний Суд в п. 42 вказаної постанови фактично зробив висновок про те, що громадські організації, які за своїм статутом та відповідно до положень Орхуської конвенції та Законів України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про громадські об’єднання», є природоохоронними організаціями та мають право на представництво у суді екологічних інтересів суспільства та окремих їх членів з метою захисту порушених екологічних прав людини та громадянина або з метою усунення порушених вимог екологічного законодавства.

Окрім того, у п. п. 72 та 73 постанови Верховний Суд дійшов висновку, що у разі порушенням товариством законодавства про оцінку впливу на довкілля, громадська організація може подавати позов до суду з вимогою про тимчасове зупинення діяльності товариства на підставі частини 4 статті 16 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля».

Звичайно, попереду ще багато роботи для забезпечення реального виконання рішення суду підприємством. Однак, жителі громади налаштовані рішуче і за юридичного супроводу Адвокатського об’єднання «Екобезпека» та за підтримки Громадської організації «ІРСП» обов’язково досягнуть реалізації свого права на чисте та безпечне для життя і здоров’я довкілля.

Поділитися