Прес-центр

Огляд законодавства
23 березня 2023, 09:00
Будівельна амністія. Чому варто у 2023 році ввести в експлуатацію об’єкти, збудовані без оформлення дозвільних документів на виконання будівельних робіт?

Чинна наразі у нашій державі будівельна амністія передбачає спрощену процедуру прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, будівель і споруд сільськогосподарського призначення, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з незначними наслідками (СС1), збудованих на земельній ділянці відповідного цільового призначення без оформлення дозвільних документів на виконання будівельних робіт.

Позитивним є не тільки спрощений порядок даної процедури, а і те, що прийняття в експлуатацію перелічених вище об’єктів здійснюється безоплатно, тобто без сплати будь-яких адміністративних зборів та можливих штрафів.

Однак, 13 грудня 2022 року Верховною Радою України у другому читанні прийнято законопроєкт № 5655, який змінить умови та порядок здійснення будівельної амністії. Наразі цей документ ще не підписаний Президентом України, однак, відповідно до нього передбачається введення адміністративного збору в розмірі близько 19 тис. грн за прийняття в експлуатацію вказаної категорії об’єктів, а також можливість накладення штрафу на замовника у сумі понад 96 тис. грн, у разі експлуатації або використання не прийнятих в експлуатацію об’єктів.

Умови прийняття в експлуатацію об'єктів будівництва згідно з процедурою будівельної амністії визначено відповідно до Наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 03.07.2018 року № 158 «Про затвердження Порядку проведення технічного обстеження і прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, будівель і споруд сільськогосподарського призначення, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), збудовані на земельній ділянці відповідного цільового призначення без дозвільного документа на виконання будівельних робіт», що набрав чинності 31 серпня 2018 року.

Згідно з Порядком, прийняття в експлуатацію зазначених об’єктів будівництва здійснюється безоплатно органом державного архітектурно-будівельного контролю протягом 10 робочих днів з дня подання відповідної заяви, засвідчених копій документів на землю, технічного паспорта та примірника заповненої декларації про готовність об’єкта до експлуатації.

Які категорії об’єктів будівництва можна (виділити в тексті на сайті) узаконити відповідно до зазначеної процедури:

 • житлові будинки площею до 300 квадратних метрів;
 • садові та дачні будинки площею до 300 квадратних метрів;
 • прибудови до будинків;
 • гаражі та господарські споруди, що належать до будинку.

Умови, за яких можна скористатися процедурою будівельної амністії для прийняття в експлуатацію об’єкта будівництва:

 1. Наявність правовстановлюючих документів на земельну ділянку (державний акт на землю, свідоцтво на право власності, витяг з Державного реєстру речових прав, або договір оренди земельної ділянки).

 2. Об'єкт будівництва має бути в переліку, визначеному Наказом Міністерства розвитку громад та територій України №158 від 03.07.2018 року та мати відповідні технічні характеристики. Зокрема, загальна площа індивідуальних житлових, садових, дачних будинків не має перевищувати 300 квадратних метрів.

 3. На об'єкті будівництва мають бути завершені всі будівельні роботи, тобто будинок або господарська будівля мають бути повністю готові до експлуатації.

 4. Об'єкт будівництва має бути збудованим без порушення державних будівельних норм (далі – ДБН), та не порушувати права суміжних землекористувачів і забудовників.

Для того, щоб легалізувати самовільно збудований об’єкт відповідно до процедури будівельної амністії, необхідно:

 1. Подати пакет документів, передбачений Порядком, до Державної інспекції архітектури та містобудування України у будь-який спосіб:
 • особисто через Центри надання адміністративних послуг (далі – ЦНАП);
 • засобами поштового зв'язку;
 • в електронному вигляді через портал ДІЯ.

Обов'язковим документом є технічний паспорт, який необхідно виготовити в БТІ з відміткою про безпечну експлуатацію та зареєструвати в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва (далі – ЄДЕССБ). При цьому важливо пам'ятати, що «термін дії» техпаспорта (на садибний, садовий або дачний будинок) становить 1 рік.

 1. Підготувати декларацію про готовність до експлуатації в порядку будамністії та зареєструвати її в Інспекції архітектурно-будівельного контролю.

 2. У разі нового будівництва отримати рішення про присвоєння поштової адреси індивідуальному житловому, садовому, дачному будинку з реєстрацією цієї адреси в ЄДЕССБ. У разі реконструкції присвоєння поштової адреси не потрібне.

 3. Зареєструвати право власності на об'єкт нерухомого майна в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (далі – ДРРП).

Враховуючи викладене, не слід зволікати з прийняттям в експлуатацію об’єктів, збудованих без оформлення дозвільних документів на виконання будівельних робіт, а час скористатись умовами спрощеної процедури безплатно та без сплати будь-яких штрафних санкцій.

Поділитися