Прес-центр

Екологія
08 вересня 2021, 06:02
Близько 3% поверхні Землі залишаються екологічно чистими та неушкодженими

Відповідні результати дослідження оприлюднила група науковців у журналі «Frontiers in Forests and Global Change». Таким чином, цей показник значно скоротився у порівнянні з минулими результатами подібних досліджень.

Близько 30 років тому неушкодженими вважалися від 20% до 40% території нашої планети, які не були істотно порушені шкідливою діяльністю людини. Саме вони протягом довгого часу вважалися пріоритетними територіями для запровадження природоохоронних заходів.

Однак, такий підхід не враховував види під загрозою вимирання та рівень руйнування їхніх місць існування. Попередні карти антропогенного впливу відбивали лише фактори значного впливу на дику природу, серед яких розбудова населених пунктів, будівництво доріг, повсюдне використання електричної енергії, освітлення та шумове забруднення. Лише тепер науковці спробували визначити реальний відсоток екологічно чистої земної поверхні, не ушкодженої в результаті діяльності людини.

Таким чином, у новому дослідженні автори використовували інший підхід. Замість того, щоб зосередитися на розрахунках антропогенного впливу на дику природу, науковці вивчили території нашої планети з точки зору збереження біологічного різноманіття. Адже повною мірою здорове функціонування екосистеми можливе лише у місцях природного проживання тварин, яких не торкнулась шкідлива діяльність людини.

Для порівняння науковці використовували два періоди: 1500 роки нашої ери та нинішні дні. Виявилося, що лише від 2% до 3% поверхні Землі відповідають екологічному стану того періоду.

При цьому, цікавим є те, що лише 11% з цих екологічно чистих ділянок наразі є охоронюваними територіями. Проте, чимало з виявлених територій належать громадам корінних народів, які відіграють вирішальну роль в їхньому збереженні.

Однак, прогнози авторів дослідження досить оптимістичні. За їхніми словами, до 20% земної поверхні можна відновити до первинного стану завдяки реінтродукції збережених видів фауни у безпечне та неушкоджене середовище проживання. Такий підхід важливо реалізовувати передусім у тих районах, де антропогенний вплив залишається незначним. Але для запровадження цих заходів потрібна підтримка місцевої влади.

Поділитися