Прес-центр

Екологія
11 травня 2023, 09:00
Боротьба з глобальним вирубуванням лісів: Європарламент ухвалив новий закон

В Європейському Союзі встановлять нові правила для компаній, у рамках яких на європейський ринок допускатиметься лише продукція, виробництво якої не призвело до вирубки чи деградації лісів після 31 грудня 2020 року.

Відтак, жодна країна чи продукт не будуть заборонені. Однак, компанії не зможуть продавати свою продукцію в ЄС, якщо вони не матимуть «заяву про належну обачність» від постачальника, яка є підтвердженням, що продукція не надходить зі знеліснених земель або не стала причиною деградації лісів.

Передбачається, що закон допоможе у боротьбі зі зміною клімату та втратою біорізноманіття.

Крім того, згідно з новими вимогами Європарламенту, компанії також повинні будуть перевіряти продукцію на відповідність законодавству країни-виробника, у тому числі щодо прав людини та дотримання прав постраждалих корінних народів.

Нові норми поширюватимуться на наступні товари та продукцію:

 • велика рогата худоба;
 • какао;
 • кава;
 • пальмова олія;
 • соя;
 • деревина;
 • каучук;
 • деревне вугілля.

Очікується, що контроль відбуватиметься на основі визначення ризиків. Відповідна комісія класифікує держави або їхні частини як країни з низьким, стандартним або високим ризиком на основі об’єктивної та прозорої оцінки протягом 18 місяців після набрання чинності цим Законом. В залежності від рівня ризику встановитися такий відсоток перевірок:

 • 9% – для країн з високим ризиком;
 • 3% – для країн зі стандартним ризиком;
 • 1% – для країн з низьким ризиком.

Відтак, продукція з країн із низьким рівнем ризику підлягатиме спрощеній процедурі належної перевірки. Тоді як кожна перевірка здійснюватиметься за допомогою супутникового моніторингу та аналізу ДНК на основі геолокаційних координат, що надаватимуть компанії.

Згідно з новим Законом, штрафи через невідповідність продукції вимогам будуть пропорційними та переконливими, а максимальний штраф має становити не менше 4% від загального річного обороту в ЄС оператора чи трейдера, що не відповідає вимогам.

Наступним кроком є офіційне схвалення тексту документа Радою Європейського Союзу, після чого він буде опублікований в Офіційному журналі ЄС та набуде чинності через 20 днів.

Україна є чи не найбільшим експортером деревини в Європі, однак, загальновідомий факт, що значна частина імпорту деревини, пов’язана із незаконною порубкою та знищенням лісів. В умовах російської агресії погіршення стану лісів в Україні набуло ще більш катастрофічних масштабів і стало однією з найбільших екологічних проблем. Майже три мільйони гектарів українських лісів постраждали внаслідок військових дій.

Однак, зараз важко спрогнозувати, як позначиться на українському ринку новий закон Європарламенту, який посилить вимоги до походження продукції, та чи сприятиме збереженню та відновленню лісів.

Поряд із тим, на нашу думку, для забезпечення реалізації закону та прозорості відносин, документ повинен містити чіткі критерії для визначення градації ризиковості країн та прописану процедуру відстеження та контролю походження продукції.

Поділитися