Прес-центр

Наш результат
03 листопада 2020, 06:03
21 мільйон гривень бюджетного відшкодування для нашого клієнта - найбільшого рітейлера провідного оператора мобільного зв'язку в Україні

На початку серпня 2020 року до Адвокатського об'єднання LES — Правова та економічна безпека звернувся ритейлер одного з провідних операторів мобільного зв'язку в Україні, який зіткнувся з проблемою відмови у бюджетному відшкодуванню податку на додану вартість (далі — ПДВ) Головним управлінням Державної податкової служби у м. Києві (далі — ГУ ДПС).

Починалося все 19 лютого 2020 року коли наш клієнт подав декларацію з ПДВ за січень 2020 року до контролюючого органу. В даній декларації було заявлено до бюджетного відшкодування ПДВ на поточний рахунок платника в банку за січень 2020 року в сумі понад 21 млн гривень.

Невдовзі, за даним фактом, незабарилась і виїзна податкова перевірки, яка була проведена з 6 по 16 квітня 2020 року. За її результатами ГУ ДПС у м. Києві “традиційно” встановило завищення заявленої суми ПДВ до відшкодування. Своє рішення в акті перевірки від 16.04.2020, перевіряючі мотивували тим, що при заповненні декларації з ПДВ клієнт не застосував принцип хронології формування від'ємного значення. Згідно із ним, податкові зобов'язання поточного (звітного) періоду зменшуються на суму податкового кредиту у хронологічному порядку його виникнення.

Тому, посилаючись на п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України (далі — ПК України) посадові особи ГУ ДПС у м. Києві зменшили суму бюджетного відшкодування за січень 2020 року, про що прийняли відповідне податкове повідомлення-рішення. Спочатку наш клієнт намагався своїми силами оскаржити в адміністративному порядку винесені податкові повідомлення - рішення до ДПС України, користуючись своїм правом згідно зі ст. 56 ПК України. Проте рішення залишилося без змін, а скарга — без задоволення.

В подальшому підприємство звернулося до нас. Своєю чергою проаналізувавши отримані матеріали ми сформували правову позицію та 20 серпня 2020 року подали позовну заяву до Окружного адміністративного суду м. Києва про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ГУ ДПС у м. Києві від 14.05.2020.

Позовна заява обґрунтовувалася наступними доводами:

  • операції клієнта з його контрагентами по яких сформовано податковий кредит є реальними, відповідають господарській меті та підтверджуються необхідними первинними та іншими документами, а також іншими доказами, доданими до позову;
  • посилання ГУ ДПС у м. Києві на необхідності застосування принципу хронології формування від'ємного значення ПДВ не відповідає вимогам ані Податкового кодексу України, ані наказу Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, яким затверджено "Порядок заповнення і подання податкової звітності з ПДВ", тобто, зазначені нормативні акти не містять вимог щодо обов'язкового застосування платником ПДВ принципу хронології формування від'ємного значення.
  • ГУ ДПС у м. Києві не мало підстав для проведення позапланової документальної виїзної перевірки нашого клієнта, які визначені у пп. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 ПК України.

Окружний адміністративний суд м. Києва погодився з викладеною нами позицією і 27 жовтня 2020 року прийняв рішення, згідно з яким:

  1. Податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у м. Києві від 14.05.2020 визнано протиправним та скасовано.
  2. З ГУ ДПС у м. Києві, стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань, на користь нашого клієнта понесені ним витрати, в тому числі за надану йому правову допомогу, в сумі 138 тис грн.

Висновок наступний: принцип хронології формування від'ємного значення ПДВ є рекомендованим, але не обов'язковим та імперативним для використання підприємствами під час складання декларації з ПДВ. При цьому він ніяк не впливає на суму бюджетного відшкодування, тому ГУ ДПС у м. Києві не мало підстав для відмови та діяло неправомірно.

Поділитися