Нові методи тиску на бізнес та прийоми ефективної протидії

Адвокатське об‘єднання "Правова та економічна безпека" > Без категорії  > Нові методи тиску на бізнес та прийоми ефективної протидії

Нові методи тиску на бізнес та прийоми ефективної протидії

Два роки знадобилось силовикам для того, щоб в умовах сьогодення  розробити новий, але, мабуть, найефективніший спосіб тиску на бізнес – арешт ліміту суми податку на додану вартість в системі електронного адміністрування ПДВ.

Так, на початку 2015 року набрала чинності Постанова Кабміну, якою затверджено Порядок електронного адміністрування ПДВ. Згідно з останнім, рахунок у СЕА ПДВ – це рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти у сумі, необхідній для досягнення розміру суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також у сумі, необхідній для сплати узгоджених податкових зобов’язань з податку.

Тобто, рахунок являється обов’язковою складовою, без якої платники ПДВ не можуть здійснювати свою діяльність. І саме тому, при заблокованому ліміті суми податку суб’єкт господарювання просто позбавлений можливості здійснювати господарські операції через відсутність можливості реєструвати податкові накладні.

Саме тому, починаючи з 2017 року правоохоронні органи, як один із заходів забезпечення кримінального провадження почали активно застосовувати арешти суми ліміту ПДВ. При цьому, такі дії націлені аж ніяк не на відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, або застосування спеціальної конфіскації чи забезпечення цивільного позову. Арешт ліміту ПДВ миттєво заставляє підприємство будь-яким чином вирішувати цю проблему, подекуди і неправомірним шляхом. В свою чергу, податківці, з неабиякою енергійністю виконують ухвали про арешт вкрай необхідного для будь-якого платника податку ресурсу.

Незаконні дії слідчого підрозділу фіскальної служби, спровоковані бажанням швидкої наживи, не залишили поза увагою діяльність нашого клієнта.

Так, в липні 2018 року діяльність підприємства, у якого відкриті зовнішньо-економічні імпортні контракти з Китаєм, США, Туреччиною, Іраном та рядом інших країн, заблокували працівники слідчого управління фінансових розслідувань ДФС одного з регіонів України.

У кримінальному провадженні за фактом ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах щодо контрагента нашого клієнта, на підставі довідки управління по боротьбі з відмиванням доходів, отриманих злочинним шляхом, досліджувались операції здійснені в 2015 – 2016 роках.

Після вилучення влітку 2017 року всіх фінансових і господарських документів та арешту банківських рахунків як контрагента, так і нашого клієнта, податкова міліція досудове розслідування майже рік взагалі не здійснювала.

Однак, в липні 2018 року, прокурори у кримінальному провадженні, достовірно знаючи, що триває документальна планова перевірка нашого клієнта, ініціюють проведення повної інвентаризації в рамках такої перевірки, та надають ревізорам матеріали кримінального провадження, які на їх думку свідчать про ухилення нашим клієнтом від сплати податків. Паралельно з цим, орган досудового розслідування вносить до суду клопотання про арешт ліміту суми ПДВ в СЕА ПДВ, з єдиною метою – паралізувати та заблокувати діяльність Товариства.

В подальшому, податківці не вірно орієнтуючи слідчого суддю, в закритому судовому засіданні, тобто без виклику сторін, започатковують у своєму регіоні «ноу-хау» – паралізують роботу суб’єкта господарювання шляхом безпідставного та незаконного арешту ліміту суми ПДВ в СЕА ПДВ.

Колеги податківців на Львівській площі миттєво виконують рішення суду та зупиняють роботу нашого клієнта.

Які наслідки тягне за собою такий арешт відомо кожному підприємцю, і тези про зупинку роботи підприємства вжиті не для «красного слівця», а наглядно описують стан підприємства за наслідками описаних дій правоохоронців.

І що ми маємо, у клієнта триває документальна планова перевірка за період 2015 – 2017 років, робота підприємства заблокована, контрагенти висловлюють своє незадоволення ситуацією, що склалася, і все це одночасно.

Однак, злагоджена робота наших адвокатів, детально розроблена та втілена на практиці правова позиція по кожному з проблемних питань, не змусили довго чекати на результативні зміни.

Так, не зважаючи на залишення в силі арешу ліміту ПДВ слідчим суддею районного суду в порядку ст. 174 КПК України, колегія суддів Апеляційного суду одного з регіонів прислухалась до доводів адвоката щодо незаконності, необгрунтованості та абсурдносі рішення про накладення арешту через відсуність зв’язку між кримінальним провадженням, досліджуваним періодом і нашим клієнтом, а також відсутність будь-яких законних підстав для арешу ліміту ПДВ і паралізації діяльності Товариства. Як наслідок, ухвалу про арешт ліміту ПДВ скасовано як незаконну.

Здавалося б проблему вирішено, можна працювати далі. Однак, в контролюючого органу інакший погляд на вказану ситуацію. Рішення апеляційного суду про скасування арешту, яке, до того ж оскарженню не підлягає ще треба виконати. І на відміну від накладення арешту, яке виконується миттєво, скасування супроводжується шучно створеною бюрократичною тяганиною.

Податківці знаходили безліч причин для затягування виконання рішення суду, серед яких і направлення на виконання ухвали до оперативного підрозділу, який не має жодного відношення до СЕА ПДВ, і неіснуючі внутрішні накази та розпорядження на підставі яких, начебто, вони мають перевірити законність прийнятого судом рішення.

За цей час на адресу ДФС було направлено безліч нагадувань щодо необхідності виконання рішення суду, аргументованих адвокатських запитів, предметних звернень на «Пульс» ДФС та «Урядову гарячу лінію».

Лише в комплексі всі вказані дії принесли свій позитивний результат, і наш клієнт знову продовжив здійснення законної господарської діяльності.

До слова, проведена планова податкова перевірка нашого клієнта не виявила жодних порушень податкового законодавства щодо ПДВ, про які намагалися переконати суддів слідчі та прокурори, накладаючи арешт на ліміт ПДВ.

Колектив Адвокатського об’єднання “Правова та економічна безпека”

Коментарів немає

Залишити коментар